نماد اعتماد الکترونیکی

تعداد مطالب نشريه:5670
تعداد پست وبلاگ ها:5177
تعداد نظرات وبلاگ ها:9667
تعداد نظرات نشريه:5853
بازديد مطالب نشريه:552973
بازديد اشعار وبلاگ ها:5753469
تعداد کاربران:1509
تعداد وب لینک ها:131

منوچهر آتشي

منوچهر آتشي ـ شاعر و مترجم - دوم مهرماه سال 1310 در دهرود دشتستان متولد شد. منوچهر آتشي تنها بازمانده نسلي است كه به غول هاي شعر معاصر مشهورند؛ نسلي كه نيما، شاملو، فروغ، اخوان و سپهري در آن نام آورترند.
تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در زادگاه خويش به پايان رسانيد و به خدمت دولت درآمد. او در سال 1339 تحصيلات خود را وارد دانشسراي عالي تهران پي گرفت و در رشته زبان و ادبيات انگليسي موفق به اخذ درجه ليسانس شد. پس از آن در دبيرستانهاي قزوين به تدريس پرداخت.آتشي از سال 1333 شروع به چاپ شعر كرد و در فاصلة چند سال توانست در زمرة شاعران معاصر قرار گيرد.وي در آذ ماه 1385 دار فاني را وداع گفت.
كتاب"حادثه در بامداد" تاليف مرحوم منوچهر آتشي، در دوره بيستم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ،به عنوان كتاب سال برگزيده شد.
گروه : علوم انساني
رشته : زبان و ادبيات فارسي
خاطرات کودکي : چون تولد منوچهر آتشي با قلع و قمع عشاير از طرف رضاشاه همراه بود، لذا دست تقدير، منوچهر هفت ساله را همراه پدر، ده‌ها فرسنگ دورتر، در يكي از توابع لارستان فارس براي مدتي كوتاه مستقر كرد. در اين روستا مدرسه‌اي وجود نداشت. اين بود كه آتشي هم ـ مثل استادش نيما ـ درس را در مكتبخانه و با خواندن قرآن كريم، گلستان سعدي، جوهري، فلك ناز و غيره آغاز كرد. او در اين سال‌ها پيشرفت خوبي داشت.
در سال 1320، بعد از تبعيد رضاشاه، عشاير و روستايي‌ها مدتي ياغيگري كردند، ولي بالأخره پس از هجوم متفقين، كه اوضاع
كمي آرام شد، پدر آتشي به كنگان و سپس به بوشهر منتقل شد. آتشي كه كلاس‌ها را دو پله يكي طي كرده بود.
اوضاع اجتماعي و شرايط زندگي : منوچهر آتشي با نام قبيله‌اي زنگنه (كرد كرمانشاه) كه اجداد او دويست، سيصد سال پيش به اجباري تاريخي به جنوب ايران سفر كردند، در تاريخ دوم مهرماه 1310 شمسي در روستاي دهرود از توابع دشتستان متولد شد.
تحصيلات رسمي و حرفه اي : تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در بوشهر به پايان، مدتي آموزگار فرهنگ بود و سپس در سال 1339 به تهران آمد و در دانشسراي عالي، به تحصيل پرداخت. او در مقطع كارشناسي رشته زبان وادبيات انگليسي، فارغ‌التحصيل شد و در دبيرستان‌هاي قزوين، به امر دبيري پرداخت.

خاطرات و وقايع تحصيل : منوچهر آتشي در سال 1332 دفتري به نام ريشه‌هاي شب داشت كه به دلايلي راضي به چاپ آن نشد. در سال 1338 پس از آشنايي با رضا سيد حسيني و ساير شاعران تهراني، كتاب اول او آهنگ ديگر به همت رضا سيد حسيني و با پولي كه براي خريد زمين جمع كرده بود، چاپ شد و به خوبي مورد استقبال قرار گرفت. همزمان با اين كار اول او، در سال 1339 در كنكور دانشسراي عالي تهران در رشتة زبان و ادبيات انگليسي قبول شد.
زمان و علت فوت : شادروان منوچهر آتشي از شاعران نوپرداز ايراني اول آذرماه سال 85 بر اثر عارضه قلبي در تهران فوت كرد كه پس از موافقت خانواده وي، پيكرش در بوشهر تشيع و در محله امامزاده اين شهر و در جوار مرقد شيخ حسين چاه‌كوتاهي از مبارزان برجسته قيام جنوب عليه استعمار انگلستان دفن شد.

مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : از آتشي چند ترجمه هم به چاپ رسيده كه مشهورترين شان «فونتامارا » اثر بسيار مشهور «سيلونه» و «جزيره دلفين هاي آبي رنگ» از «اسكات ادل» است . آتشي، هم اكنون(1382) پنج كتاب در دست انتشار دارد كه در مورد نقد و تحليل آثار نيما، شاملو، فروغ، اخوان و سپهري است. او عضو شاخص ژوري هاي «جايزه شعر كارنامه» است و مسؤوليت صفحات شعر اين ماهنامه را نيز برعهده دارد.
جوائز و نشانها : عقيده‌ اين شاعر فقيد درباره‌ جايزه‌هاي ادبي چنين بود: در كشور ما متاسفانه خيلي چيزها يك دفعه مد مي‌شود. الان هم داستان مد شده و هر كسي را مي‌بيني دارد يك قصه مي‌نويسد كه معمولا هم كوتاه است و وقتي مردم مي‌خوانند، خوش‌شان مي‌آيد، فكر مي‌كنند داستان بهتر است و حتي خود شروع به داستان نوشتن مي‌كنند و گه‌گاه اتفاقي، داستان خوب هم به‌وجود مي‌آيد. اما شعر سنت دوهزارساله ما بوده، عصاره عواطف فردي، خانوادگي و تاريخي ماست و يك هنر ملي و اصيل براي ما محسوب مي‌شود؛ بنابراين هيچ وقت نمي‌تواند فراموش شود.

او مي‌گفت: اين جايزه‌ها نيز مانند موجي است. فعلا هم كه داستان در كشور ما جلوه دارد. هرچند كه هنوز خام و نپخته است و به آن جنبه داستاني قوي مثل خارج از كشور نرسيده است، اما چون نو است، به آن توجه مي‌كنند. عيبي هم ندارد داستان بنويسند، خيلي هم خوب است، چراكه شعر به اين سادگي‌ها از رونق نمي‌افتد؛ اما متاسفانه امروز شعر بد هم زياد پيدا شده و شعراي جوان همين طور پول مي‌دهند و ناشران شعرشان را چاپ مي‌كنند و خود پول دادن باعث مي‌شود كه حجم كتاب‌هاي بد بيشتر از كتاب‌هاي خوب شود. از اين ديد طبعا رونق شعر كمتر است. اين شاعر با اشاره به رونق شعر در كشور عنوان كرد: شعر هميشه در ايران كم بوده، حالا هم كم باشد بهتر است تا به صورت انبوه شعر توليد شود، چراكه شعر هنر فله‌اي نيست.

آتشي همچنين متذكر شده بود: براي برگزاري جايزه‌هاي شعري بهتر است مؤسسه‌اي كه اسم و رسم داشته باشد، به صورت جدي جايزه‌اي بگذارد. در كشورهاي ديگر وقتي جايزه مي‌دهند پشت سرش پشتوانه‌اي وجود دارد كه بعد كتاب خوب چاپ مي‌كنند. در اين جايزه‌هاي شعري كه برگزار مي‌شود، گاهي پيش آمده كه كتابي براي اول انتخاب كردن نداشتند.

كتاب"حادثه در بامداد" تاليف منوچهر آتشي، در دوره بيستم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، به عنوان كتاب سال برگزيده شد.
چگونگي عرضه آثار : آتشي از سال 1333 انتشار شعرهايش را شروع كرد و در فاصله‌ چند سال توانست در شمار شاعران مطرح معاصر درآيد. نخستين مجموعه‌ شعر او با عنوان “آهنگ ديگر” در سال 1339 در تهران چاپ شد و پس از اين مجموعه، دو مجموعه ديگر با نام‌هاي “آواز خاك” (تهران، 1347) و ”ديدار در فلق” (تهران 1348) از او انتشار يافت. جز اين مجموعه‌هاي شعر، داستان “فونتامارا” اثر ايگناتسيو سيلونه را هم به زبان فارسي ترجمه كرد كه در سال 1348 به‌وسيله‌ سازمان كتاب‌هاي جيبي انتشار يافت.

علاوه بر مجموعه‌هاي ”وصف گل سوري” (1367)، ”گندم و گيلاس” (1368)، ”زيباتر از شكل قديم جهان” (1376)، ”چه تلخ است اين سيب” (1378) و ”حادثه در بامداد” (1380)، ترجمه آثاري چون دلاله (تورنتون وايلدر) و لنين (ماياكوفسكي) نيز در كارنامه‌ ادبي آتشي به‌چشم مي‌خورد.

آثار :
    1  آهنگ ديگر
      ويژگي اثر : اين اثر جزو نخستين مجموعه اشعار اوست كه در سال 1339 در تهران به چاپ رسيد.
2  آواز خاك
      ويژگي اثر : تهران ، انتشارات نيل ـ 1347
3  ترجمة نمايشنامة دلاله اثر تورنتون وايلدر، مهاجران.
      4  حادثه در بامداد
      ويژگي اثر : تاليف،اين كتاب ، در دوره بيستم انتخاب كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ،به عنوان كتاب سال معرفي و برگزيده شد. آشنايي با كتاب:حادثه در بامداد/ منوچهر آتشي تهران: مؤسسة انتشارات نگاه، 1380.200ص. منوچهر آتشي از نظر قدرت تخيـّل و تصوير سازي و اصولاً تشخّص شعري، شاعرترين شاعر زمان ماست. كسي كه شعر، عين زندگي اوست و از پنجاه سال پيش تا حال، شايد حتي يك روز هم نگذشته است كه شعري ننوشته باشد. شاعر در فضاي شعرِ خود كهنه را چنان نو مي‌آورد كه گويي هنوز آن كهنه خلق نشده بوده است: «در گرگ و ميشِ ذهن» / «هذيان پرتِ بوالحسني»/«عقل سليم ارسطويي است...» پرواز ذهني فرازمندتر از آن است كه مرز كهنه و نو، مرز غرابت و قرابت، مرز تخيـّل و دانش يكسره از ميان برداشته شود: «در گرگ و ميشِ ذهن، هندسة شعر» / «ترسيم كامل حلزوني دارد»/ «و هيچ خطي، هرگز /آن¬قدر «راست» نيست،‌كه روزي/ در نقطه‌اي گره نخورد هر دو انتهايش/ مانند تار زلف تو».تسلط شاعر به زبان فارسي در سطوح گوناگون مشهود است. در مفردات، ابعاد تازة معنايي مي¬آفريند: «ناشتا» براي «آفتاب» يك سيني «شبنم». همچنين در تركيبات روابط تازه ايجاد مي‌كند: «يك سيني پرِ شبنم»، «يك كهكشان شيريِ فكر» و در هنجارهاي زباني آشنايي¬زدايي به كار مي‌برد: «يك استكان تخيـّل با شير و قهوة رؤيا» و امكانات نوين و كهن زبان را يك¬جا در شعرش فراهم مي‌آورد: « بر من خروس را منّت نيست.» شعر آتشي، شعر راستين معاصر ماست؛ معاصر به اين معنا كه شاعر مي‌داند در چه زماني زندگي مي‌كند و لذا به صورت مجر‌ّد و مستقلّ به فنون و صناعات ادبي نمي‌انديشد، بلكه اين صناعات، خود به خود، طبيعي‌ترين صورت خود را در سطور جاريِ شعر او باز مي‌تاباند. فقط بايد نگاهي نو داشت تا چگونگي رويش و تابش آن‌ها را ديد. به عبارت ديگر، اوج هنر شاعر در پوشاندنِ فنون و صناعات است و نه در نشان دادن آن‌ها. اين سبب مي¬‌شود كه فنون و صناعات پشت هنر و نوآوري از ديده نهفته بمانند و آتشي در اين كار استاد است.امتياز خاص اين اثر فضاهاي تازه‌اي است كه پيش از اين تخيـّل شاعر كمتر به كرانه‌هاي آن راه پيدا كرده است.
5  ديدار در فلق
      ويژگي اثر : تهران ، انتشارات امير كبير ـ 1348
6  شعر بر انتهاي آغاز
      7  صف گل سودي
      8  فونتامارا
      ويژگي اثر : ترجمه ـ اثر ايلناتسيوسيلونه ؛ ‌اين اثر در سال 1348 به وسيله سازمان كتابهاي جيبي انتشار يافته است.
9  قصّة كشور كوچك
      10  كتاب جزيرة دلفين‌هاي آبي رنگ از اسكات اودل
      ويژگي اثر : 1350-ترجمه
11  كتاب شعر چه تلخ است اين سيب
      12  كتاب شعر زيباتر از شكل قديم جهان
      13  كتاب شعر گندم و گيلاس
     

 

منابع :
    1http://www.iran-newspaper.com/1382/821014/html/dialog.htm2http://www.ketabnews.com/detail-2493-fa-0.html3http://www.ketabnews.com/detail-5693-fa-81.html4www.ketabesal.ir

 

 

نظرات   

 
پانسمان زخم بستر
0 #3 پانسمان زخم بستر 1396-11-06 16:04
عالی بودن کامل خوندم جالب و حیف که نیستن چنین اشخاصی کنار ما
بازگو کردن
 
 
حمید
+1 #2 حمید 1393-11-29 14:10
سلام
چرا در زندگینامه منوچهر آتشی(زنگنه)نامی از روستای سمل به چشم نمی خوره ؟آتشی فقط بر اساس یک اتفاق در دهرود (پشتکوه دشتستان)به دنیا آمده است.
و به نسبت هم بیشترین سالهای زندگیش را در روستای صمل گذرانده است و هم پدر و نیاکان او از آنجا بوده اند.بحث کرمانشاه هم منتفی است چون در طول تاریخ هر کسی را که در نظر بگیریم از یک جایی آمده اند.
پدر منوچهر آتشی کربلایی محمدجعفر زنگنه و مادر بزرگ او (پدری)هاجر سملی است. پدر آتشی در جوانی به دلیل یک سری اختلافات هم فامیل(نام خانوادگی)خود را تغییر می دهد و به خاطر نام جدشان یعنی آتش خان زنگنه ،آتشی را برمی گزیند و هم از روستای سمل کوچ کرده و عازم پشتکوه دشتستان می شود. در آنجا بعدها با دختر میرزا حسین خان بلوکی ازدواج می کند که منوچهر آتشی حاصل این ازدواج است و محل تولد ایشان در همه جا دهرود سفلی قید شده است حال آنکه از ریشه پدری یک فامیل هم در این روستا یافت نمی شود.
چند سال بعد آتشی بعد از مرگ پدر و در اثر فقر باز هم به سمت دیار اصلی خود باز گشت.
بازگو کردن
 
 
سارا
+2 #1 سارا 1391-08-19 09:48
"شعرم سرود پاك مرغان چمن نیست
تا بشكفد از لای زنبق های شاداب
یا بشكند چون ساقه های سبز و سیراب..
من راندگان بارگاه شاعران را
در كلبه ی چوبین شعرم می پذیرم
افسانه می پردازم از جغد..
و به قول خودش "شعرم پرچین شما باد..
" یادش جاودانه"
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 یکشنبه, 06 اسفند 1396

کد نمایش لوگوی ما

شعرانه، سایت تخصصی شعر ایران و جهان
کد نمایش لوگوی سایت شعرانه در در سایت و یا وبلاگ شما

«تمامي كالاها و خدمات اين وبسایت، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
طراحي و پياده سازي سايت: شماره تماس جهت طراحي سايت