نماد اعتماد الکترونیکی

تعداد مطالب نشريه:5670
تعداد پست وبلاگ ها:5177
تعداد نظرات وبلاگ ها:9667
تعداد نظرات نشريه:5853
بازديد مطالب نشريه:552981
بازديد اشعار وبلاگ ها:5753472
تعداد کاربران:1509
تعداد وب لینک ها:131

سید علی صالحی

روز اولین فروردین 1334، در  روستای مَرغاب، ايذه بختياری، خوزستان  سومین فرزند خانواده ای چهارده نفره به نام (علی ) به دنیا آمد . پدرشکشاورز، شاعر و شاهنامه‌خوانو مادرش خانه دار بود .

با شیوع بيماری حصبه در ولايت و مرگ‌ومير کودکان و درگذشت برادر کوچکترش (عبدالله) بر اثر بيماری  حصبه، مجبور به کوچ دائمی خانواده از آن دیار به مسجد سليمان شدند و علی از بيماری حصبه نجات یافت .  
سال 1341در مسجد سليمان وارد دبستان سعدی شد .

 

روزنامه به ثبت رسید .سال1343روزنامه ديواری "ناقوس" در دبستان تأسيس شد و اولين زمزمه‌های کودکانه در

در همان سال ها تصادف شدیدی با اتومبیل داشت و پزشکان از علی قطع امید کردند ، ولی تقدیر چیز دیگری بود و علی به زندگی بازگشت .
 علی از سال اول دبستان، کار و نان‌آوری را در کنار تحصيلات تجربه می‌کرد ؛ شاگرد پادو، آب‌يخ فروشی ، تدريس خصوصی همکلاسی‌های خود ، خرازی فروشی، شاگرد بنايی و فعلگی و ...

با ورود به دبیرستان 25 شهریور مسجد سلیمان در سال 1347 کار تهیه و تنظیم روزنامه ی دیواری « ناقوس » در دبیرستان تا دو سال ادامه داشت ولی به دلیل درج شعرهای معارض با شرايط، روزنامه ديواری تعطيل شد .
آشنایی با مهدی اخوان ثالث و حمایت اخوان از شعر او باعث معرفی شعر صالحی در رادیوهای استان خوزستان (آبادان و اهواز) در سال 1350 شد ؛ و با اهتمام ابوالقاسم حالت اشعار صالحی در مجله ی بومی شرکت نفت به چاپ می رسید . 

در سال 1351 در اولین شب شعر مسجد سلیمان در کنار شاعران پیشکسوت و دبیران شاعر اهل جنوب قرار گرفت که با استقبال مردم از شعرش روبرو شد .

 قسمتی از شعر "شبان" که در سال ۱۳۵۰سروده بود  و سال ۱۳۵۱در شب شعر خواند: 
شب،
شرجی،
نان و ستاره و نفت،
حتما
شبانی که شبان آمد
شبان هم رفت

صالحی باورود به دوره‌ی دوم دبيرستان و انتخاب رشته‌ی رياضيات درس خود را ادامه داد . در همین سال او را به دفتر مدیر دبیرستان احضار می کنند و بعد از بازجویی از او می خواهند که در شعر و انشاء های خود دست از انتقاد و معارضه با شرایط بردارد ، و سید علی صالحی مدتی را سکوت می کند . در سال 1353 مجدداً او را احضار می کنند و از سوی مقامات وقت تنبیه و تهدید می شود ، و صالحی مجبور به ترک تحصیل می شود .

 
بعد از آن در نمایشنامه ی "چشم در برابر چشم" اثر غلامحسين ساعدیبه بازی می پردازد که این نمایش هم تنها دو شب در شهر اجرا شد و بعد از آن گروه را از ادامه کار باز داشتند .

 در همان سال ها که شعر صالحی به جراید پایتخت رسید از شعر صالحی استقبال شد ، و به درخواست رئيس دبيرستان و خواهش خانواده، صالحی به سر کلاس درسباز گشت و در سال 1354 دیپلم ریاضی خود را گرفت .  

در سال های ۱۳۵۳تا ۱۳۵۴صالحی همراه با تنی چند از شاعران پيشکسوت و هم‌نسل خود جريان "موج ناب" را در شعر سپيد پی‌ريزی ‌کرد. منوچهر آتشی و نصرت رحمانی در تهران از اين جريان پيشرو حمايت کردند و برای شعر صالحی ويژه‌نامه‌هايی در مطبوعات جدی و معتبر ادبی منتشر کردند.

در اواخر سال ۱۳۵۴به خدمت نظام وظيفه اعزام شد ، و سه ماه در پادگان لشکرک تهران خدمت کرد که به علت نافرمانی، دو ماه آن را صالحی در زندان گذراند. سه ماه خدمت در پادگان صُفه اصفهان که قريب به چهار هفته‌ی آن را صالحی در زندان گذراند. او در يکی از مصاحبه‌هايش گفته است: "قادر نبودم زور و جور و تحميل بی‌دليل رنج را تحمل کنم".

 دو ماه و هجده روز خدمت در قوشچی رضاييه، که در واقع درجه‌ی گروهبان سومی او را حذف کرده بودند و به قوشچی رضاييه تبعيدش کردند. سرانجام پس از سی روز در قوشچی، صالحی به دليل ضعف بينايی و رفتارهای غير قابل کنترل (به زعم فرماندهان) معافيت پزشکی گرفت و سال ۱۳۵۵به مسجد سليمان باز گشت ودر تمام اين مدت اشعارش به صورت مستمر در جرايد مرکز به چاپ می‌رسيد .
در سال 1355 در راه تلاش برای تحکیم موج ناب در شعر تلاش فراوانی کرد . و در این سال هامشاغلی مثل معلمی (تدريس خصوصی)، تدريس رياضيات در سطح دبيرستان و کتاب‌فروشی، استخدام موقت در شرکت ساختمانی خارج از شهر به عنوان سرنگهبان، مسئول خريد و حسابدار که با  اعتراض صالحی به سران شرکت اروپايی پرزيسيون به دليل به تعويق افتادن حقوق کارگران و دعوت نگهبانان به اعتصاباو را احضار کردند و بعد از محاکمه به کسر سه ماه حقوق مجازات شد .  
در دی ماه سال 1356نام صالحی همراه با هوشنگ گلشيری در داستان‌نويسی و پرويز فنی‌زاده در بازيگری، به عنوان برنده‌ی جايزه‌ی فروغ فرخزاد در شعر اعلام شد؛ صالحی سه روز به تهران آمد و تقاضای استخدام در مطبوعات از سوی سردبيران را رد کرد و به مسجد سليمان بازگشت. اما در کمال تعجب بعد از بازگشت از سوی شرکت به او گفته می‌شود که: "تو اخراجی!" صالحی از شرکت ساختمانی اخراج شد  و به تدريس خصوصی فيزيک، شيمی و رياضيات در سطح دبيرستان پرداخت .  

در سال 1357 صالحی از گروه "موج ناب" فاصله گرفت او در اين باره گفته است: "حس می‌کردم همه‌ی ما شاعران موج ناب داريم شبيه هم می‌شويم. درک و دريافتم درست بود. ديگر زبان موج ناب جوابگوی احوال و خلاقيت من نبود. يکی دوبار با دوستان شاعرم درباره‌ی نقض تقطيع غلط و سطربندی سنتی در شعر سفيد بحث کردم و گفتم اين شيوه‌ی زيرهم نويسی و پراکنده کردن کلمات بر صفحه‌ی سپيد کاغذ درست نيست


 يازدهم اردیبهشت سال 1358صالحی تصميم گرفتتا برای اقامت دايمی در تهران، شهر خود را ترک کند. او بر اين باور بود که ماندن در مسجد سليمانِ محروم، دستاوردی جز استمرار محروميت (حتی در خلاقيت) ندارد. بی‌آن که کسی يا آشنايی در تهران داشته باشد، با صد تومان، مدرک ديپلم و مدرک معافيت از نظام وظيفه، راهی تهران شد .

بعد از تحمل سختی‌های بسيار، پاييز ۱۳۵۸در کنکور رشته‌ی ادبيات دانشکده هنرهای دراماتيک قبول شد، و همزمان با حمايت اسماعيل خويی، غلامحسين ساعدی، نسيم خاکسار و عظيم خليلی به عضويت کانون نويسندگان ايران درآمد و در مطبوعات آزاد مشغول به کار شد . 

 در سال 1359 در جريان انقلاب فرهنگی، زخمی شد و سپس در مسجد سليمان محاکمه شد و مورد کيفر قرار گرفت.

شهريور ۱۳۵۹صالحی با دشواری توانست مجدداً به تهران بازگردد و به کار روزنامه‌نگاری و شعر خود بپردازد. اما با تعطيلی روزنامه‌ها، او نيز بيکار شد

 کتاب‌فروشی کنار خيابان، دکه‌ی کبابی برای گذران زندگی در تهران به مشاغل گوناگونی همچوندر سال 1360 رانندگی و مسافرکشی، کار در مهدکودک‌های تهران به عنوان قصه‌گوی کودکان، مربی شنا و نجات غريق روی آورد .
 در سال های 1361 تا 1362 در پی حوادثی، دچار مشکلات عصبی و بيماری، سکوت و گريز از مجامع فرهنگی شد. اما با حمايت دوستان بی‌دريغ‌اش، به زندگی طبيعی خود بازگشت .  

  
 نقض تقطيع سنتی و سطربندی کلاسيک در شعر سپيد،"در سال 1363 صالحی با پیشنهاد تقطيع هموار و مدرن" و ايجاد واکنش‌های مختلفی از سوی شاعران را در برابر اين پيشنهاد به همراه داشت ،  اما سرانجام صالحی موفق شد و امروز دستاورد او را در سرنوشت شعر سپيدمی بینیم . قريب به دو دهه است که کليه آثار و کتب تازه در شعر و يا اشعار مندرج در مطبوعات، به روش صالحی تقطيع می‌شوند. "شعر در هر شرايطی" و ديگر مصاحبه‌های صالحی در

صالحی در همين سال ازدواج کرد. همسر او که تحصيل‌کرده‌ی آمريکا و صاحب و مدير مهدکودک است. صالحی بارها گفته است که بدون حمايت همسرم،‌ شايد حتی شعر را هم کنار می‌گذاشتم .

1364 و حرکت مؤثر و ملی او در سرنوشت شعر پيشرو پارسی، و پيشنهاد راهی تازه و فراگير در دل "جنبش شعر گفتار" بنيان‌گذاری "جنبش شعر گفتار"زبان ساده و فاهمه‌ی صالحیبه در آمد."شعر زبان که با آغاز دهه‌ی هفتاد به جريانی همگانی بدل و بويژه مورد استقبال نسل‌های پوياتر قرار گرفت .

بعد از اين سنت‌شکنی بود که جريان‌های جوان ديگری از صالحی با اين جنبش به يکی از موثرترين شاعران زنده تبديل شده و با کاستِ "نامه‌ها" حقانيت اين راه را تثبيت کرد  .

سال های 1364 تا 1373 با تلاش صالحی در راه تحکیم و توسعه « شعر گفتار» سپری شد .

1369 تا 1379 صالحی دبیر سرویس ادبی و صفحه شعر مجله ی « دنیای سخن» بود .
فعالیت های سال های 1373 تا 1380 سید علی صالحی بهشرکت در مجامع ادبی و فرهنگی بين‌المللی در کانادا، سوئد و آمريکا. سخنرانی و شعرخوانی در دانشگاههای کشورهای ميزبانگذشت . 
شعر صالحی به زبان‌های فرانسه، عربی، آلمانی، انگليسی، ارمنی، روسی و کردی به صورت پراکنده در مطبوعات کشورهای ذکر شده  ترجمه شد و ترجمه دو دفتر شعر از صالحی در کردستان عراق (به زبان کردی) و استقبال از شعر اوپيوند و دوستی با "شيرکو بی‌کَس" شاعر نامدار کردستان عراق و ديگر شاعرانی مثل لطيف هملت، رفيق صابر، عبدالله پَشيو، و ....

بازگشت و فعالیت مجدد صالحی در کانون نویسندگان ایران در سال 1378 اتفاق افتاد ؛ و در سال  1380 انتخاب صالحی از سوی مجمع عمومی به عنوان يکی از دبيران اصلی کانون نويسندگان ايرانبود .  

سال 1382 صالحی به عنوان سردبير، يک شماره مجله "معيار ادبی" را منتشر کرد که متعاقبا ممنوع‌المصاحبه و از ادامه کار در مجله محروم شد.

 
کارگاه‌های شعر

صالحی در سال ۱۳۷۵اولين کارگاه شعر خود را در تهران تاسيس کرد که مورد استقبال دانشجويان و شاعران جوان قرار گرفت. اما پس از سه ماه و در پی دو سکته‌ی پياپی مغزی و قلبی، کارگاه شعر معيار (در مجله معيار) تعطيلشد  صالحی پس از ده ماه بستری بودن، دوباره زندگی را آغازکرد .
در سال ۱۳۷۹صالحی مجددا کارگاه شعر دنيای سخن (در مجله و دفتر دنيای سخن) را راه‌اندازی کرد که اين وهله با استقبال پرشوری مواجه شد.

 


 

نظرات   

 
انیمیشن
0 #3 انیمیشن 1396-11-17 03:16
سلام
سايت بسيار خوبي داريد. بابت مطلب خوبتان سپاسگذارم
موفق باشيد
بازگو کردن
 
 
بازسازی ساختمان
0 #2 بازسازی ساختمان 1396-07-12 17:40
سید علی صالحی
واقعا شاعر توانمندی ه
نمیدونستم انقدر سختی تو زندگی ش کشیده
احسنت بهش
احسنت به همه کسانی که از زیر بار سختی شانه خالی نمی کنند
بازگو کردن
 
 
مرتضی برخورداری
0 #1 مرتضی برخورداری 1393-12-06 13:34
احسنت ایران به داشتن چنین فرزندانی به خود می نازد
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 یکشنبه, 06 اسفند 1396

کد نمایش لوگوی ما

شعرانه، سایت تخصصی شعر ایران و جهان
کد نمایش لوگوی سایت شعرانه در در سایت و یا وبلاگ شما

«تمامي كالاها و خدمات اين وبسایت، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
طراحي و پياده سازي سايت: شماره تماس جهت طراحي سايت