نماد اعتماد الکترونیکی

تعداد مطالب نشريه:5670
تعداد پست وبلاگ ها:5177
تعداد نظرات وبلاگ ها:9667
تعداد نظرات نشريه:5853
بازديد مطالب نشريه:552961
بازديد اشعار وبلاگ ها:5753466
تعداد کاربران:1509
تعداد وب لینک ها:131

پروين اعتصامي

پروين اعتصامي که نام اصلي او "رخشنده " است در بيست و پنجم اسفند 1285 هجري شمسي در تبريز متولد شد ، در کودکي با خانواده اش به تهران آمد . پدرش که مردي بزرگ بود در زندگي او نقش مهمي داشت ، و هنگاميکه متوجه استعداد دخترش شد ، به پروين در زمينه سرايش شعر کمک کرد.

" پدر پروين"

يوسف اعتصامي معروف به اعتصام الملک از نويسندگان و دانشمندان بنام ايران بود. وي اولين "چاپخانه" را در تبريز بنا کرد ، مدتي هم نماينده ي مجلس بود.

اعتصام الملک مدير مجله بنام "بهار" بود که اولين اشعار پروين در همين مجله منتشر شد ، ثمره ازدواج اعتصام الملک ، چهار پسر و يک دختر است.

"مادر پروين"

مادرش اختر اعتصامي نام داشت . او بانويي مدبر ، صبور ، خانه دار و عفيف بود ، وي در پرورش احساسات لطيف و شاعرانه دخترش نقش مهمي داشت و به ديوان اشعار او علاقه فراواني نشان مي داد.

"شروع تحصيلات و سرودن شعر"

پروين از کودکي با مطالعه آشنا شد . خانواده او اهل مطالعه بود و وي مطالب علمي و فرهنگي به ويژه ادبي را از لابه لاي گفت و گوهاي آنان درمي يافت در يازده سالگي به ديوان اشعار فردوسي ، نظامي ، مولوي ، ناصرخسرو ، منوچهري ، انوري ، فرخي که همه از شاعران بزرگ و نام آور زبان فارسي به شمار مي آيند ، آشنا بود و از همان کودکي پدرش در زمينه وزن و شيوه هاي يادگيري آن با او تمرين مي کرد.

گاهي شعري از شاعران قديم به او مي داد تا بر اساس آن ، شعر ديگري بسرايد يا وزن آن را تغيير دهد ، و يا قافيه هاي نو برايش پيدا کند ، همين تمرين ها و تلاشها زمينه اي شد که با ترتيب قرارگيري کلمات و استفاده از آنها آشنا شود و در سرودن شعر تجربه بياندوزد.

هر کس کمي با دنياي شعر و شاعري آشنا باشد ، با خواندن اين بيت ها به توانائي او در آن سن و سال پي مي برد برخي از زيباترين شعرهايش مربوط به دوران نوجواني ، يعني يازده تا چهارده سالگي او مي باشد ، شعر " اي مرغک " او در 12 سالگي سروده شده است:

اي مُرغک خُرد ، ز آشيانه

پرواز کن و پريدن آموز

تا کي حرکات کودکانه؟

در باغ و چمن چميدن آموز

رام تو نمي شود زمانه

رام از چه شدي ؟ رميدن آموز

منديش که دام هست يا نه

بر مردم چشم ، ديدن آموز

شو روز به فکر آب و دانه

هنگام شب آرميدن آموز

 با خواندن اين اشعار مي توان دختر دوازده ساله اي را مجسم کرد که اسباب بازي اش " کتاب" است ؛ دختري که از همان نوجواني هر روز در دستان کوچکش ، ديوان قطوري از شاعري کهن ديده مي شود ، که اشعار آن را مي خواند و در سينه نگه مي دارد.

شعر " گوهر و سنگ " را نيز در 12 سالگي سروده است.

شاعران و دانشمنداني مانند استاد علي اکبر دهخدا ، ملک الشعراي بهار ، عباس اقبال آشتياني ، سعيد نفيسي و نصر الله تقوي از دوستان پدر پروين بودند ، و بعضي از آنها در يکي از روزهاي هفته در خانه او جمع مي شدند ، و در زمينه هاي مختلف ادبي بحث و گفتگو مي کردند. هر بار که پروين شعري مي خواند ، آنها با علاقه به آن گوش مي دادند و او را تشويق مي کردند.

" ادامه تحصيلات"

 

پروين ، در 18 سالگي ، فارغ التحصيل شد ، او در تمام دوران تحصيلي ، يکي از شاگردان ممتاز مدرسه بود. البته پيش از ورود به مدرسه ، معلومات زيادي داشت ، او به دانستن همه مسائل علاقه داشت و سعي مي کرد ، در حد توان خود از همه چيز آگاهي پيدا کند. مطالعات او در زمينه زبان انگليسي آن قدر پيگير و مستمر بود که مي توانست کتابها و داستانهاي مختلفي را به زبان اصلي ( انگليسي ) بخواند . مهارت او در اين زبان به حدي رسيد که 2 سال در مدرسه قبلي خودش ادبيات فارسي و انگليسي تدريس کرد.

"سخنراني در جشن فارغ التحصيلي"

در خرداد 1303 ، جشن فارغ التحصيلي پروين و هم کلاس هاي او در مدرسه برپا شد. او در سخنراني خود از وضع نامناسب اجتماعي ، بي سوادي و بي خبري زنان ايران حرف زد. اين سخنراني ، بعنوان اعلاميه اي در زمينه حقوق زنان ، در تاريخ معاصر ايران اهميت زياد دارد.

پروين در قسمتهاي از اعلاميه "زن و تاريخ" گفته است:

« داروي بيماري مزمن شرق منحصر به تعليم و تربيت است ، تربيت و تعليم حقيقي که شامل زن و مرد باشد و تمام طبقات را از خوان گسترده معروف مستفيذ نمايد. »

و درباره راه چاره اش گفته است :

« پيداست براي مرمت خرابي هاي گذشته ، اصلاح معايب حاليه و تمهيد سعادت آينده ، مشکلاتي در پيش است. ايراني بايد ضعف و ملالت را از خود دور کرده ، تند و چالاک اين پرتگاه را عبور کند. »

"اخلاق پروين"

يکي از دوستان پروين که سال ها با او ارتباط داشت ، درباره او گفته است :

« پروين ، پاک طينت ، پاک عقيده ، پاکدامن ، خوش خو و خوش رفتار ، نسبت به دوستان خود مهربان ، در مقام دوستي فروتن و در راه حقيقت و محبت پايدار بود. کمتر حرف مي زد و بيشتر فکر مي کرد ، در معاشرت ، سادگي و متانت را از دست نمي داد . هيچ وقت از فضايل ادبي و اخلاقي خودش سخن نمي گفت.»

همه اين صفات باعث شده بود که او نزد ديگران عزيز و ارجمند باشد.

مهمتر از همه اين ها ، نکته اي است که از ميان اشعارش فهميده مي شود . پروين ، با آن همه شعري که سروده ، در ديواني با پنج هزار بيت ، فقط يک يا دو جا از خودش حرف زده و درباره خودش شعر سروده و اين نشان دهنده فروتني و اخلاق شايسته اوست.

"نخستين چاپ ديوان اشعار"

پيش از ازدواج ، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و اين کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار ، درست نمي دانست. او فکر مي کرد که ديگران ممکن است چاپ شدن اشعار يک دوشيزه را ، راهي براي يافتن شوهر به حساب آورند!

اما پس از ازدواج پروين و جدائي او از شوهرش ، به اين کار رضايت داد. نخستين مجموعه شعر پروين ، حاوي اشعاري بود که او تا پيش از 30 سالگي سروده بود و بيش از صد و پنجاه قصيده ، قطعه ، غزل و مثنوي را شامل مي شد.

مردم استقبال فراواني از اشعار او کردند ، به گونه اي که ديوان او در مدتي کوتاه پس از چاپ ، دست به دست ميان مردم مي چرخيد و بسياري باور نمي کردند که آنها را يک زن سروده است ، استادان معروف آن زمان ، مانند دهخدا و علامهء قزويني ، هر کدام مقاله هايي درباره اشعار او نوشتند و شعر و هنرش را ستودند.

" کتابداري"

 

پروين مدتي کتابدار کتابخانه دانشسراي عالي تهران (دانشگاه تربيت معلم کنوني) بود . کتابداري ساکت و محجوب که بسياري از مراجعه کنندگان به کتابخانه نمي دانستند او همان شاعر بزرگ است . پس از چاپ ديوانش وزارت فرهنگ نيز از او تقدير کرد.

" دعوت دربار و مدال درجه سه"

معمولا رسم است که دولت ، دانشمندان و بزرگان علم و ادب را طي برگزاري مراسمي خاص ، مورد ستايش و احترام قرار مي دهد . در چنين مراسمي وزير يا مقامي بالاتر ، مدالي را که نشانه سپاس ، احترام و قدرداني دولت از خدمات علمي و فرهنگي فرد مورد نظر است ، به او اهدا مي کند ، وزارت فرهنگ در سال 1315 مدال درجه سه لياقت را به پروين اعتصامي اهدا کرد ولي او اين مدال را قبول نکرد.

گفته شده که حتي پيشنهاد رضا خان را که از او براي ورود به دربار و تدريس به ملکه و وليعهد وقت دعوت کرده بود ، نپذيرفت ، روحيه و اعتقادات پروين به گونه اي بود که به خود اجازه نمي داد در چنين مکان هايي حاضر شود . او ترجيح مي داد در تنهايي و سکوت شخصي اش به مطالعه بپردازد.

او که در 15 سالگي درباره ستمگران و ثروتمندان به سرودن شعر پرداخته ، چگونه مي تواند به محيط اشرافي دربار قدم بگذارد و در خدمت آنها باشد ؟

او که انساني آماده ، داراي شعوري خلاق و همواره درگير در مسائل اجتماعي بود به اين نشان ها و دعوت ها فريفته نمي شد.

در اين جا يکي از اشعار پروين در مذمت اغنياي ستمگر را مي خوانيد :

 

برزگري پند به فرزند داد، کاي پسر

 اين پيشه پس از من تو راست

مدت ما جمله به محنت گذشت

نوبت خون خوردن و رنج شماست

….

هر چه کني نخست همان بدروي

کار بد و نيک ، چو کوه و صداست

….

گفت چنين ، کاي پدر نيک راي

صاعقه ي ما ستم اغنياست

پيشه آنان ، همه آرام و خواب

قسمت ما ، درد و غم و ابتلاست

ما فقرا ، از همه بيگانه ايم

مرد غني ، با همه کس آشناست

خوابگه آن را که سمور و خزست

کي غم سرماي زمستان ماست

تيره دلان را چه غم از تيرگيست

بي خبران را چه خبر از خداست

 

" دوران بيماري و مرگ پروين"

پروين اعتصامي ، پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زماني که برادرش – ابوالفتح اعتصامي -  ديوانش را براي چاپ دوم آن حاضر مي کرد ، ناگهان در روز سوم فروردين 1320 بستري شد پزشک معالج او ، بيماري اش را حصبه تشخيص داده بود ، اما در مداواي او کوتاهي کرد و متاسفانه زمان درمان او گذشت و شبي حال او بسيار بد شد و در بستر مرگ افتاد.

نيمه شب شانزدهم فروردين 1320 پزشک خانوادگي اش را چندين بار به بالين او خواندند و حتي کالسکه آماده اي به در خانه اش فرستادند ، ولي او نيامد و …. پروين در آغوش مادرش چشم از جهان فرو بست .

پيکر پاک او را در آرامگاه خانوادگي اش در شهر قم و کنار مزار پدرش در جوار خانم حضرت معصومه (س) به خاک سپردند . پس از مرگش قطعه شعري از او يافتند که معلوم نيست در چه زماني براي سنگ مزار خود سروده بود . اين قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند ، آنچنانکه ياد و خاطره اش در دل مردم نقش بسته است . گزيده اي از اين شعر در ذيل آمده است :

 

اين که خاک سيهش بالين است

                              اختر چرخ ادب پروين است

گر چه جز تلخي از ايام نديد  

                           هر چه خواهي سخنش شيرين است

صاحب آن همه گفتار امروز 

                              سائل فاتحه و ياسين است

آدمي هر چه توانگر باشد     

                           چون بدين نقطه رسد مسکين است

                                                                                                                                                                                     

 

نظرات   

 
راه اندازی فست فود
0 #42 راه اندازی فست فود 1396-10-23 09:12
خیلی ممنون از اشتراک گذاری خوبتون
موفق باشید دوست عزیز
بازگو کردن
 
 
تشریفات عروسی
0 #41 تشریفات عروسی 1396-10-20 16:57
سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از شما.به امید توفیق روزافزون.
بازگو کردن
 
 
 
 
بازسازی ساختمان
0 #38 بازسازی ساختمان 1396-10-05 14:57
سلام بسیار عالی بود
ممنون
موفق باشید.
بازگو کردن
 
 
دوربین مدار بسته
0 #36 دوربین مدار بسته 1396-10-04 08:35
قدردان زحمات شما هستیم ممنون از اشتراک گذاریتون
بازگو کردن
 
 
جهیزیه عروس
0 #35 جهیزیه عروس 1396-10-02 14:43
خیلی خوشحالم که کسانی هنوز از این عزیزان بزرگوار یاد میکنه
بازگو کردن
 
 
رژ لب
0 #34 رژ لب 1396-10-02 12:57
خیلی ممنونم از اشتراک گذار یتون
بازگو کردن
 
 
رژ لب
0 #33 رژ لب 1396-10-02 12:55
رژلب مات
رژلب بدون سرب
اسکراب بدن
لوسيون بدن نيوا
بازگو کردن
 
 
برگزاری مجالس نامزدی
0 #32 برگزاری مجالس نامزدی 1396-09-29 16:10
روحشون شاد
زندگی الان ما شده مثل زندگی مهتسب و مست :(
ممنون
بازگو کردن
 
 
تالار عروسی مجلل
0 #31 تالار عروسی مجلل 1396-09-26 10:45
عالی
ممنون بابت سایت فوق العادتون
بازگو کردن
 
 
آرایشگاه عروس
0 #30 آرایشگاه عروس 1396-09-25 10:43
عالی بود
سپاس
بازگو کردن
 
 
ریمل خوب
0 #29 ریمل خوب 1396-09-14 13:47
تشکر از اشتراک گذاریتون
بازگو کردن
 
 
ریمل خوب
0 #28 ریمل خوب 1396-09-14 13:43
:-) تشکر از اشتراک گذاریتون
بازگو کردن
 
 
پوکه معدنی
0 #27 پوکه معدنی 1396-09-13 17:02
ممنون از اشتراک گذاریتون.
بازگو کردن
 
 
قالیشویی
0 #26 قالیشویی 1396-09-11 23:29
پروین اعتصامی افتخار ایران
بازگو کردن
 
 
انواع ریمل
0 #25 انواع ریمل 1396-09-09 12:03
تشکر
بازگو کردن
 
 
کرم دور چشم لیراک
0 #24 کرم دور چشم لیراک 1396-09-08 12:47
جالب و خطرناک به نظر میومد
بازگو کردن
 
 
کرم دور چشم اون
0 #23 کرم دور چشم اون 1396-09-08 11:42
مرسی سایت خوبی دارین . موفق باشید .
بازگو کردن
 
 
قالیشویی
0 #22 قالیشویی 1396-09-07 16:03
تشکر فراوان از اشتراک گذاریتون
پیروز باشید..
بازگو کردن
 
 
سمعک
0 #21 سمعک 1396-09-07 12:45
خیلی عالی بود
موفق و پیروز باشید..
بازگو کردن
 
 
اسکراب لب
0 #20 اسکراب لب 1396-09-01 12:57
عالی . موفق باشید .
بازگو کردن
 
 
سالن آرایش عروس مرکز
0 #19 سالن آرایش عروس مرکز 1396-08-30 12:40
رحشون شاد
بازگو کردن
 
 
خرید پروفیل
0 #18 خرید پروفیل 1396-08-27 09:20
سپااس از شما
بازگو کردن
 
 
نوارگوش
0 #17 نوارگوش 1396-08-04 11:32
بسیار زیبا
بازگو کردن
 
 
خرید قوطی
0 #16 خرید قوطی 1396-08-01 09:30
خیلی زیبا و عالی بود
باتشکر از سایت خوبتون
بازگو کردن
 
 
قیمت تلویزیون ال جی
0 #15 قیمت تلویزیون ال جی 1396-07-25 10:22
سایت خوبی دارید ممنون ;-)
بازگو کردن
 
 
هاست ویندوز
0 #14 هاست ویندوز 1396-07-19 09:58
ممنون از سایت خوب و سازندتون
بازگو کردن
 
 
یوبوت
0 #13 یوبوت 1396-07-17 13:11
ممنون از اطلاعات عالی سایتتون
بازگو کردن
 
 
نرم افزار crm
0 #12 نرم افزار crm 1396-07-15 12:31
ممنون اطلاعات خوبی بود
بازگو کردن
 
 
نرم افزار crm
0 #11 نرم افزار crm 1396-07-15 12:30
ممنون از سایت عالیتون
بازگو کردن
 
 
ساخت مهر
0 #10 ساخت مهر 1396-07-13 10:24
ممنون از اشتراک مطالبتون ;-)
بازگو کردن
 
 
سوالات خواستگاری
0 #9 سوالات خواستگاری 1396-07-13 10:15
شاعرم شاعران اون زمان
الانیا که شعر نمیگن همشون ...
بازگو کردن
 
 
دوربین مداربسته
0 #8 دوربین مداربسته 1396-07-13 08:48
خیلی ساده در حین حال پرمحتوا
بازگو کردن
 
 
رژلب
0 #7 رژلب 1396-07-12 15:41
ممنون خوب و عالی بود
بازگو کردن
 
 
طرح توجیهی
0 #6 طرح توجیهی 1396-07-12 12:49
عالی بود موفق باشید
بازگو کردن
 
 
بازسازی ساختمان
0 #5 بازسازی ساختمان 1396-07-10 11:55
پروین اعتصامی واقعا شاعر بینظیریه اشعارش عالیه
بازگو کردن
 
 
خرید ساندویچ پانل
0 #4 خرید ساندویچ پانل 1396-07-04 15:35
پروین اعتصامی واقعا نمونس اشعارش
بازگو کردن
 
 
آزمایش قبل از عقد
0 #3 آزمایش قبل از عقد 1396-06-15 13:37
روحشون شاد و یادشون گرامی

ممنون از به اشتراک گذاری

ارادتمند
مرکز آزمایش قبل از عقد کسری
بازگو کردن
 
 
امير
0 #2 امير 1393-12-12 08:05
:-) عالي بود
بازگو کردن
 
 
ع
-1 #1 ع 1392-08-11 12:15
خیلی زیبا بود
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

 یکشنبه, 06 اسفند 1396

کد نمایش لوگوی ما

شعرانه، سایت تخصصی شعر ایران و جهان
کد نمایش لوگوی سایت شعرانه در در سایت و یا وبلاگ شما

«تمامي كالاها و خدمات اين وبسایت، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
طراحي و پياده سازي سايت: شماره تماس جهت طراحي سايت